سئو : سئو کلاه سفید ، سئو کلاه سیاه و سئو کلاه خاکستری

برای مطالعه سریع هر بخش روی عنوان آن کلیک کنید

آیا تا به حال چیزی راجع به انواع سئو و عبارت های سئوی کلاه سفید، سئوی کلاه سیاه و یا سئوی کلاه خاکستری شنیده اید؟ آیا می دانید این عناوین چه مفهومی دارند؟ با تبلیغات نوین  همراه باشید تا در این مقاله به معرفی و توصیف این مباحث پرداخته و آموزش و نکات مربوط به آنها را به شما توضیح دهیم.

سئو سایت دنیای گسترده ای دارد و مباحث و مفاهیم متعددی در آن وجود دارند. یکی از این مباحث، مفاهیم موسوم به سئوی کلاه سفید، سئوی کلاه سیاه و یا سئوی کلاه خاکستری است. ما در این مقاله به توصیف این موارد پرداخته و ویژگی هرکدام را ذکر می کنیم. همچنین در ادامه تفاوت اصلی این گزینه ها و در نهایت، راه و روش هایی که بتوان به خوبی با این موارد هم قدم شد را بیان می کنیم.

سئو کلاه سفید، سئو کلاه سیاه و سئو کلاه خاکستری چه مفهومی دارند؟

به عنوان تعریف اولیه و بنیادی این مبحث، باید گفت که سئو دارای تکنیکها و روشهای پیاده سازی متفاوتی است. بدیهی ست که برخی از این تکنیکها استاندارد و پیشنهادی بوده و برخی دیگر که منحصرا توسط افراد حرفه ای به کار گرفته می شوند، ریسکی و خطرناک هستند. نوع و دسته بندی این تکنیکها با عناوین سئوی کلاه سفید ، سئوی کلاه سیاه و سئوی کلاه خاکستری شناخته میشوند. این مسائل به صورت تخصصی و انحصاری به روشهای گوناگون برای کسب رتبه در موتورهای جستجو می پردازند که برخی از آنها قانونی و برخی دیگر غیرقانونی و شامل جریمه های گوگل هستند. همچنین این تکنیکها در بازخوردهای کاربران نیز تأثیر مستقیم می گذارند. با ما همراه باشید تا در ادامه بتوانید با توضیحات جامع و مجزا برای هرکدام از این موارد، درک مناسبی از این مبحث سئو پیدا کنید.

سئو کلاه سفید (White Hat SEO)

سئو کلاه سفید

سئوی کلاه سفید مجموعه تکنیکهای استاندارد و اصولی در بحث سئو هستند که تمرکز اصلی آنها بر روی جذب هدفمند و واقعی کاربران در بهترین و ایده آل ترین حالت ممکن است.

با این تعریف ساده می توان دریافت که سئوی کلاه سفید بهترین نوع سئو می باشد که در نتیجه آن، شما به عنوان یک صاحب سایت به صورت همزمان رضایت مخاطبین و همچنین رضایت موتورهای جستجو را جلب کرده اید. اما همانطور که قبلا هم گفتیم، کسب رضایت کاربران به صورت خودکار به منزله کسب رضایت موتورهای جستجو نیز است.

در سئوی کلاه سفید ملاک اصلی، بهبود عملکرد و بهینه سازی یک سایت در صفحات نتایج موتورهای جستجو از روش های استاندارد و پیشنهادی است. برخی از مهمترین این روش ها استفاده قانونی و طبیعی از کلمات کلیدی، بک لینکها، لینک دهی های داخلی و خارجی، تمرکز بر بحث تولید و بازاریابی محتوا و در نهایت جذب ترافیک ارگانیک و افزایش رتبه سایت به صورت طبیعی است.

روند فرآیندهای سئوی کلاه سفید اگرچه طولانی مدت است اما نتایج حاصل از آن تقریبا همیشگی هستند. در ضمن، راهکارهایی که از طریق این نوع سئو اعمال شوند، شامل جرایم آنلاین موتورهای جستجو نمی شوند، همین مسئله باعث میشود تا تجارت اینترنتی شما با کمترین درصد خطر روبه رو شود. بنابراین می توانید به همین خاطر، حمایت طبیعی موتورهای جستجو را نیز در اختیار داشته باشید.

مهمترین و بهترین تکنیک های سئوی کلاه سفید

تحقیق کلمات کلیدی و انتخاب مؤثر آنها

اولین و مهمترین چیزی که سایت شما را به درستی به موتورهای جستجو و در کنار آن به مخاطبین معرفی میکند، کلمات کلیدی هستند. همواره سعی کنید از کلمات کلیدی مرتبط، تحقیق شده و تأثیرگذار استفاده کنید. همچنین سعی نکنید فقط روی یک کلمه کلیدی خاص مانور دهید. در این مورد انعطاف به خرج داده و روی کلمات کلیدی مختلف و ترند تمرکز کنید. اما به هر حال برخی از کلمات کلیدی نیاز به توجه بیشتری دارند.

روی تولید محتوای تخصصی و باکیفیت سرمایه گذاری کنید

شاید اشاره به مسئله تولید محتوای حرفه ای مسئله ای کلیشه ای و تکراری باشد؛ اما محتوای با کیفیت آنقدر با اهمیت و مؤثر است که اگر هزاربار دیگر نیز لازم باشد آن را تکرار کنیم این کار را خواهیم کرد.

محتوا رابطه مستقیم و بسیار تنگاتنگی با بحث سئو و بهینه سازی کلی یک سایت دارد. در واقع شاید بهتر باشد که این موضوع را به این صورت بازگو کنیم:

بدون حضور محتوا و یا انتشار محتوای فاقد کیفیت لازم، تمام فرآیند کمپین سئوی شما کوچکترین ارزشی نخواهد داشت

تولید و سرمایه گذاری روی محتوای خوب، به خودی خود می تواند راهکاری فوق العاده مؤثر برای بحث سئوی سایت شما باشد. تولید محتوای انحصاری احتمالا مفیدترین ابزار به منظور جذب رتبه و افزایش بازدید سایت به صورت طبیعی است. همچنین سعی کنید هرازگاهی روی مطالب و مقالات بلند نیز تمرکز کنید. نتایج نشان می دهند شانس حضور شما در صفحات اولیه نتایج موتورهای جستجو با انتشار مقالات بلند بسیار بیشتر از حالت عادی خواهد بود. چرا که یکی از فاکتورهای کیفیت یک مطلب و تراکم کلمات کلیدی در آن، به مقدار آن محتوا بستگی دارد.

روی بحث On – Page SEO وOff -Page SEO تمرکز کنید

On – Page SEO یا همان سئوی داخلی مجموعه مباحث و راهکارهایی است که منحصرا به بهینه سازی اصولی و استاندارد صفحات موجود در یک سایت برای حضور در صفحات نتایج موتورهای جستجو می پردازد. مبحث دیگری نیز بانام Off – Page SEO یا سئوی خارجی وجود دارد که تلاش آن ارتقاء جایگاه کلی سایت در سطح وب می باشد. درواقع On- Page SEO به بهینه سازی صفحات داخلی یک سایت برای کسب رتبه مربوط می شود، در حالی که Off – Page SEO شامل تکنیکهای دیگری است که با کمک آنها می توان به بهبود و افزایش شهرت نام تجاری پرداخت. به عبارت دیگر و به صورت خلاصه می توان گفت که سئوی داخلی شامل مواردی همچون کیفیت محتوای صفحات، کلمات کلیدی و مرتبط بودن آنها، کیفیت و بهینه سازی ساختار طراحی صفحات از جمله تگهای Title Tag ، Header Tag، متون جایگزین برای عکس ها (Alt Text)، توضیحات متاه ساختار آدرس صفحات (URL)، لینکدهی های داخلی و … می شود. در حالی که سئوی خارجی شامل مواردی مثل بک لینکها، اعتبار دامنه، لینکدهیهای خارجی، استفاده از ابزارهایا شبکه های اجتماعی و مسائلی از این قبیل است.

در بحث تکنیکهای سئو، On – Page SEO از اولویت بیشتری برخوردار است

از آدرس صفحات (URL) کوتاه و خوانا استفاده کنید

شاید خیلی اینطور به نظر نرسد اما URL یا همان لینک آدرس صفحات سایت شما می توانند تأثیر بسزایی در سئوی سایت شما داشته باشند. بهترین پیشنهاد استفاده از آدرس های کوتاه و در عین حال خوانا است. برای

این بخش به نکات زیر دقت کنید:

 • تا حد امکان آدرس صفحات را ساده و کوتاه بنویسید . حتما از کلمه کلیدی مرکزی در URL استفاده کنید
 • فقط از حروف، کلمات و معادلهای انگلیسی در آدرس صفحات استفاده
 • کنید و از درج حروف و کلمات فارسی در این بخش پرهیز کنید
 • به هیچ وجه از فاصله (Space) برای درج فاصله بین کلمات استفاده نکنید و به جای آن فقط از خط فاصله (-) یا همان دش استفاده کنید
 • از استفاده از کاراکترهای پیچیده خودداری کنید
 • قسمت های اضافی در URL را از بخش تنظیمات CMS خود حذف کنید تا بعد از آدرس سایت فقط آدرس مطلب یا صفحه مورد نظر درج شود

 در بخش تولید محتوای متنی و کدهای سایت از تگهای هدینگ بهره مند شوید

 تگ ها به عنوان سرتیترهای اصلی استفاده میشوند. استفاده از تگهای هدینگ (Heading Tags) نه تنها به زیبایی و مرتب بودن یک مطلب و بخش بندی استاندارد آن کمک می کند، بلکه این مورد یک پارامتر مهم برای ربات های گوگل به منظور رتبه دادن به صفحات سایت ها است. این تگ ها همچنین در کدهای HTML و سورس قالب سایت نیز قابل استفاده هستند. مطمئن شوید که عنوان اصلی سایت شما باتگ H در کدها ثبت شده باشد.

 محتوای قدیمی را بروزرسانی کنید

 محتوایی که از تاریخ انتشار آنها چند سالی می گذرد، در اغلب موارد نیاز به بروزرسانی دارند. شما باید مطالب مهمی که پیشتر منتشر کرده اید را به صورت مستمر و طی بازه های زمانی مختلف (برای مثال هریک سال یک بار) بررسی کرده و آنها را با آخرین اطلاعات مرتبط به روز کنید. در برخی موارد ممکن است محتوای منتشر شده ارزش ویرایش و بروزرسانی را نداشته باشد.

در این حالت آن مطلب باید به صورت کامل بازنویسی شود و یا مطلبی جدید از آن موضوع درج شود. اگر چنین کاری کنید و مطلب قبلی را حذف نکنید ممکن است مرتکب یکی از سوء استفاده های سئوی کلاه سیاه با عنوان درج مطالب تکراری شوید. بنابراین باید طبق اصولی خاص، مطلب قبلی را حذف کرده و آن را به محتوای جدید هدایت کنید. این مورد کمی حساس است.

 از تأثیر بسزای محتوای چندرسانه ای غافل نشوید

 اگرچه محتوایی که بتواند تجارت شما را دگرگون کند محتوای متنی خواهد بود؛ اما این بدین معنی نیست که نباید سراغ دیگر انواع تولید محتوا رفت. فایلهای چندرسانه ای مثل تصاویر و اینفوگرافیها، فایلهای صوتی و ویدئو کلیپها می توانند تأثیر شگفت انگیزی در بهبود شرایط سئوی سایت شما داشته باشند. البته بهتر است قبل از تولید این نوع محتوا اطلاعات تکمیلی مناسبی از آنها داشته باشید. به عنوان مثال می توانید در بحث ويدئو مارکتینگ با تهیه ویدئو و انتشار آن در وب سایت و دیگر سرویس دهنده های ویدئویی نه تنها به افزایش رتبه و بازدید سایت بپردازید، بلکه نام تجاری خود را نیز مستحکم خواهید کرد.

 

با ترفندهای گوناگون سرعت بارگذاری سایت خود را افزایش دهید

 چند وقت پیش گوگل صراحتا اعلام کرد که سرعت بارگذاری یک سایت، حالا یکی از فاکتورهای اصلی رتبه بندی به حساب می آید. بنابراین می توان دریافت که این فاکتور، یکی از مهم ترین تکنیک های سئوی کلاه سفید است. روش های تخصصی و عمومی زیادی برای این کار وجود دارند. یکی از این راهکارها استفاده از سیستم CDN به منظور بهینه سازی و افزایش سرعت سایت است

 

تصاویر موجود در صفحات سایت را بهینه سازی کنید

تصاویر اولین چیزهایی هستند که نگاه کاربران را به خود جلب می کنند. بدیهی ست که باید در انتخاب این تصاویر دقت زیادی به خرج داد. اما استفاده از آنها می تواند منجر به افزایش حجم کلی صفحات سایت شده و در نتیجه، حجم سایت زیاد شده و سرعت بارگذاری آن کاهش می یابد. خب در این صورت چه کاری باید انجام داد؟ پاسخ یک چیز است. باید تصاویر بهینه سازی شوند. اگرچه بهینه سازی تصاویر به صورت آفلاین و با نرم افزارهای کامپیوتری قابل انجام است، اما اگرحجم تصاویر شما بالا باشد و یا دسترسی لازم به نرم افزارهای کامپیوتری را نداشته باشید چی؟ خوشبختانه با پیشرفت صنعت وب، ابزارهای آنلاین گوناگونی عرضه شده اند که در این مورد به شما کمک خواهند کرد.

به سراغ لینک سازی های داخلی و خارجی بروید

 از مهمترین فاکتورهای سئوی کلاه سفید، لینک سازی های داخلی و خارجی است. هر دو نوع از این لینکدهی ها مزایای خاص خود را دارند. اما اگر این لینک ها را به صورت هدفمند ایجاد کنید، نتیجه مؤثر آن را در افزایش رتبه و بازدید سایت خود خواهید دید. بایک تعریف ساده باید گفت که لینک سازی داخلی یعنی درج لینک دیگر مطالب و دیگر صفحات سایت خودتان در یک مطلب و لینک سازی خارجی یعنی در محتوای مطالب خود و یا صفحات دیگر سایتتان، اقدام به لینک دادن به منابع معتبر و مرتبط با موضوع محتوا کنید. چنین لینک هایی به ویژه اگر به منابع شناخته شده مربوط باشند، اعتبار صفحات شما را افزایش می دهند.

با ابزارهای کاربردی گوگل شرایط سئوی سایت خود را متحول کنید

 گوگل به عنوان بزرگترین موتور جستجوی اینترنتی مهمترین منبعی است که میتواند به ما در زمینه بهبود و بهینه سازی سایتمان کمک کند. کمپانی گوگل با ارائه ابزارهایی جامع و حرفه ای به یاری وب مسترها شتافته است. درک صحيح از این ابزارها و یادگیری چگونگی استفاده از آنها، هزاران وب سایت ساده را به پربازدیدترین سایت های آنلاین تبدیل کرده است.

 

شبکه های اجتماعی را فراموش نکنید

استفاده مناسب و تلفیق به موقع محتوای منتشر شده در سایت با شبکه های اجتماعی، تکنیک دیگری است که در سئوی کلاه سفید به انجام آن توصیه میشود. در همین راستا یکی از پیشنهادهایی که بازخورد مناسبی نیز دارد،

استفاده از دکمه های به اشتراک گذاری شبکه های اجتماعی در مطالب سایت است. شما با فراهم کردن چنین قابلیتی، شانس نمایش محتوای سایت خود را بسیار بیشتر می کنید؛ چرا که کاربران اشتراک گذاری محتوای مورد علاقه خود را زیاد انجام میدهند.

لینکهای خراب (Broken Links) را حذف یا ویرایش کنید

رسیدگی به لینکهای قدیمی و بازرسی شرایط آنها، یکی دیگر از نکات توصیه شده برای داشتن یک کمپین سئوی کلاه سفید موفق است. جالب است بدانید که این مسئله اگرچه به ظاهر مسئله خیلی مهمی به نظر نمی رسد و اغلب وب مسترها به آن توجه نمی کنند، اما لینک های سایت شما اگر مشکل داشته باشند، شما نه تنها یک کمپین سئوی خوب را تحت خطر جدی قرار می دهید، بلکه ممکن است به خاطر ارائه لینک های خراب در موتورهای جستجو، متهم به استفاده از تکنیک های سئوی کلاه سیاه شوید. بنابراین اجازه ندهید که این مسئله ساده زحمات شما را به راحتی به مرز نابودی بکشاند.

نقشه سایت (Sitemap) سایت خود را راه اندازی کنید

نقشه سایت یا سایت مپ یکی از ابزارهای بسیار مهم در زمینه بهینه سازی سایت ها از نظر موتورهای جستجو است. نقشه یک سایت همانطور که از نامش مشخص است، یک چارت مشخص و دسته بندی شده از بخش های اصلی یک سایت است که به ربات های موتورهای جستجو و ابزارهای آنلاین دیگر اجازه دسترسی سریع به دسته بندی های اصلی را می دهد. مطمئن شوید که سایت مپ خود را به درستی ایجاد کرده باشید. اگر نمیدانید چطور این کار را باید انجام داد بهتر است از یک متخصص وب کمک بگیرید.

بک لینک های باکیفیت و مناسب تهیه کنید

بک لینک ها یکی دیگر از راه های اصلی و طبیعی برای هدایت ترافیک و بازدیدهای واقعی به سایت ها می باشند و همواره استفاده به جا از آنها توصیه شده است. بک لینک ها در واقع لینکهایی هستند که در منابع دیگر سایتهای دیگر) برای سایت شما ایجاد شده اند. به عبارت ساده تر، بک لینک یعنی لینک صفحات سایت شما در سایتهای دیگر درج شده باشد. برای اینکه به صورت طبیعی و تأثیرگذار بک لینک بگیرید دو راه اصلی پیش رو دارید

راه اول: محتوای با کیفیت و بسیار جذاب تهیه کنید تا مانند یک منبع عمل کرده و لینک مطلب مورد نظر شما در دیگر سایتها درج شود. از این طریق شما صدها و هزاران بازدید منحصر به فرد و طبیعی و البته به صورت رایگان و بدون هزینه دریافت خواهید کرد. چنین چیزی آرزوی هر وبمستری خواهد بود! چرا که به جز کسب بازدید، رتبه سایت شما نیز اعتبار بسیار بیشتری کسب خواهد کرد.

راه دوم: اگر کیفیت محتوای منتشر شده شما به اندازه کافی عالی نیست، میتوانید با سفارش تبلیغات به منابع معتبر و یا درخواست کردن به منظور تبادل لینک، از دیگر وبمستران بخواهید تا لینک مطالب یا مقالات شما را در سایت خود قرار دهند و در ازای آن مبلغی دریافت کرده و با لینک تبلیغ آنها نیز در سایت شما قرار بگیرد.

به صورت مستمر به بررسی وضعیت رقبا بپردازید

همیشه و همواره رقبایی وجود دارند که در زمینه کاری شما فعالیت می کنند. زیر نظر داشتن رقبا باعث می شود تا اگر احیانا شما از ترند خاصی عقب افتاده باشید بتوانید متوجه آن شوید. هرچقدر هم که به کیفیت کاری خود مصمم هستید، بررسی محتوا و نوع عملکرد دیگر سایت ها خالی از لطف نیست. بنابراین سعی کنید در بازه های زمانی مشخص فرصتی را برای آنالیز و مشاهده رفتار سایت های رقیب در نظر بگیرید. در ضمن چنین چیزی به جز اینکه شما را از آخرین جریانات مرتبط با زمینه کاریتان مطلع می کند، احتمال اینکه باعث شود تا شما مشکلات و ایرادات احتمالی خود را کشف کنید نیز افزایش می دهد.

به ساخت و مدیریت انجمن ها روی بیاورید

در سئوی کلاه سفید، توصیه شده است تا مبحث ساخت انجمن (Forum) که حالا یک نوع بازاریابی مجزا شناخته می شود را جدی بگیرید. انجمن یا به اصطلاح انجمن گفتگوی یک سایت می تواند یک بخش جداگانه و یا یک زیردامنه (Subdomain) روی سایت اصلی باشد. با راه اندازی این بخش، فرصت خیلی خوبی برای کسب بازدیدهای طبیعی کاربران فراهم می کنید. کافیست مدتی را برای پر و بال دادن و پر کردن محتوای کافی در انجمنها زمان بگذارید. اما بعد از مدتی و با افزایش تعداد کاربران ثبت نام شده و همچنین به کارگیری مدیران و افراد با سابقه در این زمینه (که اغلب آنها بدون هزینه در چنین انجمنهایی فعالیت می کنند دیگر می توانید خود را تا حد زیادی کنار بکشید. چرا که بعد از این مورد، انجمن شما در دست کاربران زیادی قرار گرفته و خود کاربران با ایجاد مباحث و تاپیکهای مختلف و ارسال و دریافت بازخوردهای یکدیگر، به کسب رونق انجمن شما کمک خواهند کرد.

 

بهینه سازی موبایل را فراموش نکنید

این روزها چاره ای جز اینکه همه تجارت خودمان را برای کاربران موبایلی بهینه سازی کنیم نداریم. قبل از هر چیزی، شروع یک تجارت اینترنتی مناسب که با صنعت موبایل های هوشمند امروزی همگام باشد، داشتن یک وب سایت واکنش گرا یا ریسپانسیو (Responsive) است. اگر چنین سایتی ندارید پس به دنبال دلایل دیگر برای عدم موفقیت خود نباشید. حداقل چیزی که برای شروع لازم است یک سایت کامل و واکنش گرا می باشد. گوگل با تأکید بر این موضوع، به طور پی در پی اهمیت بالای توجه به کاربران موبایلی را به وبمستران گوشزد کرده است.

بهینه بودن یک سایت از نظر موبایل مارکتینگ، یک فاکتور مستحکم در زمینه سئوی کلاه سفید به شمار می رود

سئوی کلاه سیاه (Black Hat SEO)

سئو کلاه سیاه

سئوی کلاه سیاه در نقطه مقابل سئوی کلاه سفید قرار دارد. این نوع سئو شامل راهکارهایی کاملا غیرقانونی و غیر طبیعی از نظر موتورهای جستجو است.

باپیاده سازی این روش ها، اگرچه میتوان در مدت زمانی بسیار کمتر نسبت به روش های طبیعی در صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERP) حضور پیدا کرد، اما ریسک زیادی نیز در این روش ها وجود دارد. گوگل رسم و طی بیانیه های متعددی که منتشر کرده است، استفاده از این روشها را ممنوع و برخلاف قوانین خود اعلام کرده است و متذکر شده که هر سایتی که این قوانین را زیر پا بگذارد شامل جریمه های سنگین گوگل و در موارد حاد، حذف از تمام صفحات نتایج موتور جستجوی گوگل میشود. اما با این حال وب سایتهای متقلب زیادی هستند که روشهای دور زدن قوانین گوگل را پیدا کرده و در حال سوءاستفاده کردن از این روش ها هستند.

گوگل با بروزرسانی الگوریتمهای خود در فواصل زمانی مختلف و مسدودسازی روشهای جدید سئوی کلاه سیاه، صدها و هزاران سایت متقلب را شناسایی می کند. از بارزترین تکنیک های مورد استفاده در سئوی کلاه سیاه میتوان به مواردی همچون استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی یا Keyword Stuffing، استفاده از کلمات و برچسب های غیرمرتبط با محتوا، استفاده از متون یا لینک های مخفی، تکنیک موسوم به پنهان کاری یا Cloacking، استفاده از محتوای تکراری و … اشاره کرد.

سئوی کلاه خاکستری (Grey Hat SEO)

سئو کلاه خاکستری

نوع سوم این نوع سئوها با عنوان سئوی کلاه خاکستری شناخته می شود. اگرچه از عنوان این سئو به نظر می رسد که سئوی کلاه خاکستری دقیقا چیزی بین سئوی کلاه سفید و سئوی کلاه سیاه است، اما در واقع تعریف این نوع سئو کمی متفاوت تر است.

سئوی کلاه خاکستری مثل سئوی کلاه سفید قانونی و پیشنهادی نیست و از طرف دیگر به شدت و ریسکی بودن سئوی کلاه سیاه نیز نیست. با اینکه تعریف خیلی دقیقی از این نوع سئو وجود ندارد، اما ساده ترین و مفهومی ترین تعریف این نوع سئو استفاده از تکنیک ها و روشهای غیراصولی و بدون هویت است.

اگرچه اغلب این روش ها از نظر گوگل و دیگر موتورهای جستجو تخطی از قوانین به حساب نمی آیند، اما این تکنیک ها در عمل فقط به گول زدن و ارائه پیشنهادات دروغین به کاربران خلاصه می شوند. با این حال گوگل نیز استفاده از این تکنیک ها را به هیچ وب مستری توصیه نمی کند چرا که بعضی از آنها شامل جریمه های گوگل می شوند.

مثال های گوناگونی برای سئوی کلاه خاکستری وجود دارند که معروفترین آنهابانام طعمه کلیکی (Click Bait) شناخته می شوند. در این روش، شما به عنوان یک صاحب تجارت اقدام به سفارش تبلیغات دروغین و یا اغراق آمیز در منابع دیگر می کنید و کاربران با مشاهده آن وسوسه میشوند تا روی آن تبلیغ کلیک کنند. هر کاربر اینترنتی یا موبایلی به صورت روزانه با چنین نوع تبلیغاتی در وب سایتها یا اپلیکیشن های موبایلی روبه رو می شود.

طی سالهای اخیر تبلیغات زیادی با عناوینی مثل «شما برنده خوش شانس ما هستید. روی این بنر کلیک کنید تا جایزه خود را دریافت کنید!» در سطح وب منتشر شدند. کاربران آماتور زیادی هم وجود دارند که همیشه گول این نوع تبلیغات را می خورند و روی آنها کلیک می کنند. بعد از ورود به آن سایت، این کاربر فقط و فقط باعث افزایش بازدید آن صفحه شده است و هیچ چیز مرتبطی عاید او نمی شود. نوع دیگری از سئوی کلاه خاکستری نیز وجود دارد که فقط کاربرانی که به شدت به چیزی خاص نیاز دارند را مورد هدف قرار می دهد. به عنوان

مثال، ایجاد صفحاتی با عناوین ترغیب کننده و در عین حال دروغین از جمله این موارد هستند. مثلا شما به دنبال یک نرم افزار خاص هستید که نسخه کرک شده و رایگانی از آن در سطح وب وجود ندارد اما در جستجوهای خود به سایت های زیادی برخواهید خورد که با ادعای اینکه این نرم افزار را به صورت رایگان در اختیار شما قرار می دهند، اقدام به ایجاد صفحات و انتشار آنها در موتورهای جستجو می کنند.

وقتی شما وارد این سایتها شوید، خواهید دید که لینک دانلودی برای آن نرم افزار وجود ندارد و یا اگر لینکی وجود داشته باشد دروغین و تبلیغ است. در برخی دیگر از سایتها نیز بعد از طی کردن همین روند، لینک دانلود یک فایل فشرده به شما داده می شود که رمزگذاری شده است. سپس به شما گفته میشود که اگر میخواهید رمز عبور را پیدا کنید، باید وارد سایت یا سایتهای دیگری شوید.

همچنین استفاده از نظرسنجی های کامل دروغین و تبلیغاتی برای این مورد نیز بسیار رایج شده است. این قبیل روش ها اگرچه تعداد بیشماری بازدید و ترافیک برای یک سایت به ارمغان می آورند، اما این بازدیدها در نهایت منجر به ترک سریع کاربران و نابودی اعتماد آنها به كل آن وب سایت می شود. متأسفانه خیلی از وب مسترها به همین مسئله راضی بوده و از همین طریق و با کسب بازدیدهای غیرمنصفانه پول زیادی به جیب می زنند.

تفاوت سئوی کلاه سفید، سئوی کلاه سیاه و سئوی کلاه خاکستری در چیست؟

با توجه به مواردی که ذکر شد، میتوان گفت که از نظر عملکرد، سئوی کلاه خاکستری شباهت زیادی به سئوی کلاه سیاه دارد. چرا که هر دوی این نوع تکنیک ها شامل موارد غیراخلاقی و نادرست هستند. اما تفاوت این دو در بحث ریسک پذیری آنها است.

در حالی که تکنیک های سئوی کلاه سیاه همگی برخلاف قوانین وب هستند، تکنیک های سئوی کلاه خاکستری در بیشتر موارد قوانین خاصی را نقض نمی کنند اما در عین حال این راه و روش ها قانونی و توصیه شده نیز نیستند. بنابراین احتمال اینکه متدهای سئوی کلاه خاکستری نیز به زودی به لیست سیاه و ممنوعه گوگل اضافه شوند وجود دارد. همچنین باید اذعان داشت که تفاوت اصلی سئوی کلاه سیاه با سئوی کلاه سفید در وهله نخست قانونی بودن سئوی کلاه سفید و غیرقانونی بودن سئوی کلاه سیاه است. دومین تفاوت اصلی این دو، غیرریسکی بودن و زمان زیاد به نتیجه رسیدن سئوی کلاه سفید است؛ در حالی که سئوی کلاه سیاه، ریسک شناسایی شدن زیادی داشته و زمان به نتیجه رسیدن در آن خیلی کمتر است. این را نیز به خاطر داشته باشید که حتی اگر شانس فرار کردن از شناساگرهای گوگل را داشته باشید، نتایج به دست آمده شما موقتی خواهند بود. اما نتایج و دستاوردهای حاصل از سئوی کلاه سفید همیشگی و بلندمدت هستند.

معمولا افرادی به سراغ تکنیک های سئوی کلاه سیاه یا سئوی کلاه خاکستری می روند که چیز زیادی برای از دست دادن از نظر موتورهای جستجو نداشته باشند. افراد دیگری نیز که بودجه ای برای راه اندازی کمپین های قانونی و طبیعی سئو ندارند ممکن است برای استفاده از این تکنیکها تحریک شوند.

با این حساب تعداد خیلی زیادی سایت و تجارت وجود دارند که حتی با وجود خطر جریمه شدن و حذف از نتایج صفحات جستجو، باز هم به سراغ این راه و روش ها می روند و معتقدند که میتوان در کمترین زمان ممکن بیشترین بهره را از این راهکارها برد.

برای اینکه از طرف گوگل و موتورهای جستجو جریمه نشویم به چه نکاتی باید دقت کنیم؟

 • به جای اینکه چند سایت نامناسب داشته باشید، بهتر است روی یک سایت عالی کار کنید.
 • به جای کپی برداری از محتوای دیگران با ایجاد محتوای بی کیفیت، محتوای جذاب و مسحور کننده منتشر کنید.
 • همیشه کیفیت را به کمیت ارجعیت بدهید. . به جای خریدن لینک به ایجاد لینک های با کیفیت و تبادل لینک با منابع معتبر بپردازید
 • به جای خواهش و تمنا از کاربران برای معرفی شما، با کیفیت بالای کاری آنها را مجاب کنید تا شما را به دیگران پیشنهاد دهند.
 • به جای خسته کردن کاربران با ایمیل ها و پیشنهادات بیش از حد، از روش های کاربردی ایمیل مارکتینگ بهره مند شوید.
 • به جای استفاده از ده ها ابزار گوناگون، فقط از ابزارهای تأیید شده و مورد نیاز استفاده کنید. استفاده بیش از حد از این ابزارها می تواند منجر به ایجاد اختلال در عملکرد وب سایت شما شود.
 • به جای تمرکز روی ایده های تکراری و فردی، به ایده پردازی های نوین و گروهی متکی شده و از ترندهای روز عقب نمانید.
 • به جای ارسال نظرات اسپم و تبلیغاتی، در سایتهای پرسش و پاسخ فعالیت کنید.
 • به جای بهره مند شدن از روش های هک و یاهمکاری با اسپمرها، از اینفلوئنسر مارکتینگ استفاده کنید.
 • به جای تبلیغات ارزان قیمت از منابع بی کیفیت از تبلیغات PPC گوگل استفاده کنید.
 • به جای تولید محتوای تکراری، محتوای قدیمی خود را ویرایش کرده و با بروزرسانی آن، یک محتوای تکامل یافته ایجاد کنید.
 • به جای استفاده از ابزارهای اتوماتیک برای تولید یا ترجمه متون، به صورت حرفه ای به نگارش، ترجمه و تولید محتوا بپردازید.
 • به جای طراحی یک سایت شلوغ و پر از منو و … از یک طراحی ساده و شیک بهره بگیرید.
 • به جای نشر محتوای غیراخلاقی و دروغین به منظور جذب بازدید بیشتر، از ایده های واقعی و اخلاقی استفاده کنید.
 • از درج بیش از حد کلمات کلیدی در یک متن (Keyword Stuffing) به طور جدی اجتناب کنید.
 • از فرمت های نوشتاری ضعیف و کادربندیهای ناواضح و متون ناخوانابه شدت پرهیز کنید.
 • از درج بیش از حد لینک در صفحات خودداری کنید.
 • از تبلیغات موسوم به Click Bait یا طعمه کلیکی استفاده نکنید.
 • امکان درج پست مهمان برای کاربران راه فراهم کنید اما همیشه محتوای ارسالی آنان را بررسی کرده تا در صورت مشکل داشتن مانع نشر آن مطالب شوید.
 • از خرید لایک، فالوور و کامنت برای محتوای سایت خود یا صفحات شبکه های اجتماعی پرهیز کنید.
 • از سایت ها و منابع ضعیف بک لینک نگیرید (لینک های سمی).
 • از دریافت بیش از حد تبلیغات متنی و بصری خودداری کنید. این تبلیغات نه تنها حجم سایت شما را افزایش داده و باعث کاهش سرعت لود شدن آن می شوند، بلکه از لحاظ زیبایی و منظم بودن نیز سایت شما با مشکل مواجه می شود.
 • به جای راه اندازی سایت خود روی هاست های اشتراکی و یا هاست های غیرقانونی، سایت خود را روی سرورهای اختصاصی و سرورهای ابری ایجاد کنید و از سیستم شبکه توزیع محتوا (CDN) استفاده کنید.
 • از هر گونه ثبت مکان تجاری اشتباهی و دروغین در نقشه های گوگل اجتناب کنید.
 • از خرید آی پی یا بازدیدهای تقلبی خودداری کنید.
 • از نشر و یا تولید هرگونه محتوای غیرقانونی که ممکن است هرنوع قوانینی از جمله قانون کپی رایت را زیر پا بگذارد به صورت جدی پرهیز کنید.

سخن پایانی شاید بعضی از راهکارهای سئوی کلاه خاکستری و یا سئوی کلاه سیاه آنقدرها هم عجيب و بد به نظر نرسند. اما وقتی می توان با روش های اصولی سئوی کلاه سفید یک پیشرفت مستحکم و ماندگار را به ارمغان آورد، چرا به روشهایی تکیه کنیم که به جز ریسک خطر حذف کردن سایت ما از نتایج جستجو، حتی اگر موفقیت آمیز نیز باشند، باز هم ثبات لازم را ندارند؟

الگوریتم های گوگل طی چند سال اخیر چندین برابر هوشمندتر شده اند. شاید بعضی از این روش های سئو هنوز از چشم ربات های گوگل پنهان باشند، اما بروزرسانی های بعدی این ربات ها همگی این راهکارها را شناسایی کرده و سایتهایی که قوانین گوگل را نقض کرده باشند جریمه خواهند کرد. بنابراین بهتر است دست از ریسک کردن های بی مورد و بی هدف برداشته و با تمرکز روی اصول استاندارد سئو یعنی راه و روش های پیشنهادی سئوی کلاه سفید، تجارت اینترنتی خود را به صورت قانونی، طبیعی و با هویت پیش ببرید.